Ela i Wierzbówka kiprzyca

Wakacyjne zajęcia w MCK – podsumowanie

Wakacyjne zajęcia w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim to dużo pracy, przygotowań, wiele godzin spędzonych z uczestnikami i dużo satysfakcji.

 Spotkanie z „wiedźmą zielarką” 

Kawa czy herbata

Kawa czy herbata

odbyło się 21 czerwca 2017 r. w filii Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Po krótkim wstępie historycznym dotyczącym herbaty i kawy przeszłam do zaprezentowania przepisów na naszą, starosłowiańską wersję tych popularnych naparów. Okazało się, że wśród słuchaczy było wielu pasjonatów, herbaciarzy i kawiarzy, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą na ten temat.

 „Po nitce do kłębka”, czyli śladami rodziny Knothów

Po nitce do kłębka

Po nitce do kłębka

10 lipca 2017 r. na pierwszym spotkaniu realizowanym w ramach projektu pn. ,,Tomaszów Mazowiecki – kocham, lubię, szanuję”. Uczestnicy poznali sztukę tkactwa i stworzyli niepowtarzalne talerzyki czy miseczki z włóczki. Chętni próbowali swoich sił na ramie do tkania. I jak się okazało, nawet największy rozrabiaka znajdzie cierpliwość i skupienie, by trochę potkać – oczywiście, jeśli tylko będzie chciał.

Słodka niedziela w Skansenie

Słodka niedziela

Słodka niedziela

czyli miła niedziela w pracy z ziołami i tkactwem w tle, która odbyła się 16 lipca 2017 r. A pisali o mnie tak: ,,Natomiast Elżbieta Lenart z Miejskiego Centrum Kultury w roli zielarki odkrywała tajniki ziołolecznictwa, objaśniając na jakie dolegliwości należy stosować najrozmaitsze rośliny. „Wiedźma Zielarka” prezentowała również niełatwą sztukę tkania na ramie, zachęcając jednocześnie do samodzielnego tworzenia.” (źródło: http://skansenpilicy.pl/skansen-miodem-plynacy-2017/ )

 ,,O warzywkach, ekologii i zdrowym odżywianiu” czyli proekologiczne i prozdrowotne warsztaty

O warzywkach, ekologii i zdrowym odżywianiu

O warzywkach, ekologii i zdrowym odżywianiu

w dniach 18 i 19 lipca 2017 r. dzieciaki poznały podstawowe prace wykonywane w ogrodzie. Przy okazji sprawdziłam ich wiedzę o pochodzeniu warzyw i owoców – okazuje się, że bardzo dużo wiedzą na ten temat. Nie pozostało mi nic innego jak w dalszym ciągu przypominać o zdrowym i racjonalnym odżywianiu się – a do tego najlepiej służy nauka poprzez zabawę.

 

 

 

 

Filcowanie na mokro

Filcowanie na mokro

Brałam też udział w kilku innych wydarzeniach, np. filcowałam mydełka wraz z dziećmi w filii OK Tkacz czy animowałam najmłodszych podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Policji.

 

 

 

 

 

 

 

Ela i Wierzbówka kiprzyca

Ela i Wierzbówka kiprzyca

PS. Kiedy akurat nie pracuję to wesoło ,,zmagam się” z robieniem przetworów, zbiorem ziół, fermentowaniem roślin (herbat czy kiszonek). Wierzcie lub nie, ale od tygodnia (!) non stop chodzi u mnie piekarnik – usiłuję dosuszyć widoczny na zdjęciu obfity zbiór Wierzbówki kiprzycy na Iwan Czaj. Nie będę ukrywać, że trochę boję się najnowszego rachunku za prąd…

Ale czego się nie robi dla swojego hobby, dla zdrowia i dla Was???

Dużo łatwiej najnowsze informacje z moich codziennych poczynań można zobaczyć na moim profilu na facebooku https://www.facebook.com/mojmilyczas/ czy też na instagramie

Pozdrawiam, ciepło, wesoło i zdrowo
Elżbieta